Konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami INSPO 2018 proběhla úspěšně v Kongresovém centru Praha, a opět za vyššího zájmu návštěvníků. Nejen přednášky v plénu a odpolední workshopy, ale také představení nové techniky v předsálí přilákaly na pět set účastníků. Konferenci každoročně pořádá BMI sdružení.

Technologické novinky výrazně usnadňují handicapovaným život. Letošní 18. ročník konference byl výrazněji zaměřen na posílení větší nezávislosti lidí se zrakovým postižením, čemuž se věnovali i přednášející ze zahraničí. Například izraelský odborník Omer Elad předvedl světově nejpokročilejší nositelné zařízení OrCam MyEye, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké osoby. Toto revoluční zařízení, jež má být vbrzku k dostání i v České republice, umožňuje okamžité přečtení tištěných a digitálních textů, rozpozná produkty, barvy, bankovky, kreditní karty, dokonce i jednotlivce, jsou-li jejich obličeje dopředu zaneseny do databáze. Umožňuje to drobná kamerka o hmotnosti 22,5 gramu připojená k brýlím.

Jiří Menšík, předseda spolku Petit, který pomáhá dětem s mentálním, sluchovým, zrakovým i tělesným postižením integrovat se prostřednictvím speciálních výchovně vzdělávacích a diagnostických počítačových programů do občanské společnosti, představil pokusy o ovládání počítače myšlenkou. Přislíbil, že za rok seznámí konferenci s pokročilými výsledky.

Jiné zařízení, jež významně pomáhá pacientům v Rehabilitačním ústavu Kladruby, představil jeho náměstek Jakub Pětioký. Masivní přístroj Robotsystem slouží jako univerzální rehabilitační robot pro řízenou rehabilitaci chůzí a případně i transport vestoje. Pacienti ho v Kladrubech testují již dva roky. Autorem »duše«systému, tedy programu, je Roman Padělek z ostravské firmy Robotsystem, která vystavovala na konferenci poprvé.»Díky testujícím pacientům získáváme cennou zpětnou vazbu, jak zařízení vylepšit,«řekl našemu listu Padělek.

Na konferenci předvedly svou činnost i organizace, které pomáhají handicapovaným v sociálních záležitostech. Takovou je mj. obecně prospěšná společnost Polovina nebe poskytující sociální služby v rámci Prahy. Nabízí sociální rehabilitaci, školení v ovládání počítače pomocí hlasu, osobní asistenci, bezbariérovou přepravu, základní sociální poradenství aj. Specialista na techniku Petr Pašník je lektorem hlasových technologií a realizátorem projektu Na cestě do nebe. S kolegou Milošem Hájkem vysvětlili našemu listu, co je náplní činnosti společnosti.

Na konferenci se tradičně vyhlašují vítězové literární soutěže Internet a můj handicap (letos již 14. ročník) i nositel Ceny Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením. Tu získal za projekt eScribe: online simultánní přepis mluvené řeči sociální podnik Transkript online, který se zabývá přepisem textů pro neslyšící osoby. Přepisy pořizují i nevidomí přepisovatelé.

Sdílet na: