Pomoc je radost, napsal na facebook Roman Tomeš, manžel Michaely Tomešové, patronky již devátého benefičního koncertu Muzikálem bez bariér. Zakladatelem této tradice a pořadatelem koncertu je pražský poskytovatel terénních sociálních služeb Polovina nebe, kterou od jejího vzniku v roce 2006 řídím – s přestávkami, kdy jsem byla ve vedení radnice Prahy 12 a mimo jiné bez nároku na honorář redigovala knihu Praha 12 křížem krážem.

Stejně tak bez nároku na honorář vystoupili na tomto koncertu na podporu vozíčkářů 26. listopadu 2023 v hostitelském Divadle Kalich přední čeští muzikáloví umělci. Většina z nich přitom začínala slovy: Je mi ctí, že zde mohu vystoupit a pomoci dobré věci. A kdo konkrétně se zde představil s melodiemi z muzikálů, které v minulosti prošly repertoárem Divadla Kalich? Především Michaela Tomešová, jejíž manžel Roman společně s Lukášem Adamem nejen zazpívali, ale zároveň celým večerem vtipně prováděli. Dále to byli Sabina Laurinová, Milan Peroutka, Anna Julie Slováčková, Šimon Bilina, Kateřina Bohatová, Charlotte Doubravová, Zbyněk Fric, Natálie Halouzková, Jan Kříž, Marie Křížová, Iva Marešová, Elis Ochmanová, Přemysl Pálek, Richard Pekárek, Michal Pleskot, Felicita Prokešová a Jan Tenkrát. Nechyběla ani Kateřina Morózová, amatérská zpěvačka, která je upoutána na invalidní vozík a dokazuje pravdivost motta koncertu, že Váš hlas má sílu bourat bariéry.

Představení se konalo u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených a Giving Tuesday neboli štědrého úterý, kdy jsme ve veřejné sbírce vybrali 123 346 korun. Za krásnou atmosféru večera ve dnech dárcovství děkuji také živé kapele v čele s Václavem Tobrmanem. Ten i letos neobyčejně pobavil všechny přítomné, když během přestávky složil a ve druhé půli zazpíval písničku, v jejímž textu musel použít pět slov, která mu vybrali lidé z publika. Především však zde zazněly hity z muzikálů Vlasy, Srdcový král, Pomáda, Hamlet a mnoha dalších.

Koncert byl vyprodán už na jaře krátce po spuštění prodeje. Proto, aby všichni měli šanci jej vidět a skvěle se pobavit, je na https://www.otevrenymidvermi.cz/product-page/online-z%C3%A1znam-muzik%C3%A1lem-bez-bari%C3%A9r-ix od 10. prosince k dispozici on line záznam koncertu. Zakoupením vstupenky – přístupu na něj – podpoříte účely letošního ročníku. Jedná se jak o pomoc tělesně postiženým, aby se nestávali snadnou kořistí podvodníků na sociálních sítích, ale také o to, aby se dvanáctiletý kluk Ljubomyr z Ukrajiny mohl uzdravit a zvednout se po operaci a rehabilitaci z vozíku. A prosím nezapomínejme, že štědří bychom měli být po celý rok.

Daniela Rázková

Již podeváté pořádá Polovina nebe o.p.s. benefiční koncert Muzikálem bez bariér www.polovinanebe.cz/koncerty/, tentokrát v Divadle Kalich.

U příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených a také Giving Tuesday (tj. Světový den štědrosti a dobrých skutků) v neděli 26.11.2023 od 18 hodin Michaela Tomešová a její kolegové zazpívají melodie z muzikálů, které se uvádějí nebo uváděly v divadle Kalich. Avšak vystupující budou interpretovat písně, které v daných muzikálech nezpívali. Pro diváky se tak naskytne jedinečná příležitost vidět a slyšet muzikálové hvězdy v netradičních rolích. Diváci se již nyní mohou těšit na hity z muzikálů jako Vlasy, Srdcový král nebo Hamlet.

I letos si k sobě Michaela Tomešová pozvala řadu svých kolegů. V rámci večera tak vystoupí Lukáš Adam, Šimon Bilina, Kateřina Bohatová, Charlotte Doubravová, Jan Fanta, Zbyněk Fric, David Gránský, Jan Kříž, Marie Křížová, Sabina Laurinová, Iva Marešová, Elis Ochmanová, Přemysl Pálek, Richard Pekárek, Milan Peroutka, Felicita Prokešová, Anna Julie Slováčková, Natálie Halouzková, Jan Tenkrát, Roman Tomeš a jako speciální host po loňském úspěšném „debutu“ také Kateřina Morozová, amatérská zpěvačka, která je sama upoutána na invalidní vozík a dokazuje pravdivost motta koncertu, že „váš hlas má sílu bourat bariéry“. Všechny pak již opět tradičně doprovodí živá kapela v čele s Václavem Tobrmanem.

Stejně jako v předchozích letech bude výtěžek koncertu věnován na pomoc zdravotně postiženým. V letošním roce je cílem organizátorů pomoci s osvětou proti podvodnému jednání na internetu, především na sociálních sítích, kde jsou klienti Poloviny nebe o. p. s. extrémně zranitelnou skupinou vystavenou útokům různých podvodníků. Zároveň v kontextu války na Ukrajině a podpory přátelského soužití ukrajinských uprchlíků a dalších obyvatel hlavního města Prahy bude výtěžek koncertu určen také jedenáctiletému Ljubomyrovi ze Zakarpatské Ukrajiny, který usiluje o své uzdravení, aby mohl odložit vozík, na který je upoután.

Čtrnáct dní po uskutečnění koncertu bude možné zhlédnout záznam, který bude v prodeji na stránkách www.otevrenymidvermi.cz

 
Sdílet na: