Polovina nebe tentokrát pomůže biografu

Datum vydání: 22.11.2022

Zdroj: Právo | Rubrika: Praha – střední Čechy | Strana: 11 | Autor: Lucie Fialová

Při příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince, pořádá obecně prospěšná společnost Polovina nebe benefiční koncert Muzikálem bez bariér.

„Známí umělci zazpívají týž den v Kulturním centru Novodvorská v Praze 4 muzikálové melodie, např. ze snímků Starci na chmelu, Moulin Rouge, Rocketman, Skyfall, “ zve jedna z interpretek Michaela Tomešová. Výtěžek ze vstupného přispěje do sbírky na přestavbu Modřanského biografu v Praze 12, aby jej pohodlně mohli navštěvovat i lidé na vozíku. Jiné kino v této části metropole není.

Letos se umělci a diváci sejdou poosmé. „Pokaždé pomáháme konkrétnímu člověku, který je klientem Poloviny nebe, tentokrát nastala malá změna. Rozhodli jsme se vybudovat bezbariérový Modřanský biograf,“ uvedla ředitelka Poloviny nebe Daniela Rázková. Čtyřleté úsilí o bezbariérovou plošinu u vchodu se podle ní úspěšně završilo letos v říjnu, nyní přijdou na řadu toalety. Na potřebu změny v budově podle Rázkové upozornil jeden z klientů, který žije v Modřanech.

Plošina vyšla podle Rázkové na 250 tisíc korun. Teď by ráda shromáždila kolem 100 tisíce korun. Bezbariérové toalety by mohly být hotové do konce příštího roku.

„Když pomineme, že jsem poprvé vystupoval v pěti letech v modřanském kostele, moje opravdické umělecké zážitky se datují do druhé půle 70. let, kdy jsem se spolužáky vystupoval právě v Modřanském biografu,“ hlásí další účinkující a obyvatel Modřan Tomáš Trapl.

„Proto jsem si nemohl nechat ujít tuhle příležitost,“ vysvětlil s úsměvem svoji účast. „Ty jsi osm let věděl, že se jednou bude vybírat na Modřanský biograf?“ smála se Tomešová. Od začátku v Muzikálu bez bariér vystupuje i Zbyněk Fric. „Jsem rád, že mi Míša dá možnost vylepšit si karmu,“ žertoval.

Polovina nebe pomáhá od roku 2006. Nejdřív podala pomocnou ruku handicapovaným lidem, zejména vozíčkářům, teď cílí i na seniory v domácí péči.

„Koncertem popularizujeme naši práci, aby lidi věděli, že můžou žádat o osobní asistenty,“ zmiňuje další důvod Rázková. Práce má tým až nad hlavu, kapacitu naplněnou. „Změna je v tom, že krize přináší kvalitnější zájemce o zaměstnání. Dřív jsme brali skoro každého, pokud měl čistý trestní rejstřík a vzdělání,“ podotýká. „Buď to může být naší pověstí, nebo tím, že se masivně propouští,“ míní.

Bezbariérové toalety by mohly být hotové do konce příštího roku.

Foto autor: Foto Polovina nebe
Foto popis: Představení Muzikálem bez bariér se letos pořádá už poosmé.

Sdílet na: