Festival vědy se konal ve středu 5. září v pražských Dejvicích již pošesté. Akce veřejnosti představuje práci vědců zábavnou formou, ukazuje trendy v dopravě nebo nové metody v kriminalistice, zemědělství a v humanitních oborech. Tématem letošního ročníku byly technologie, které hýbou světem.

Festival vědy je vědecká laboratoř pod širým nebem. Je vždy natolik zajímavá a zábavná, že se děti ještě v 18 hodin dožadují u stánků, aby zástupci věci neukládali. Vystavovatelů bylo víc jak sedmdesát. Rozhodně je potřeba minimálně čtyři hodiny, abyste stihli festival aspoň projít. Jakmile začnete zkoušet nějaký pokus nebo jinou aktivitu, zpravidla se jen tak od ní neodlepíte. “Mami, já jsem byl pořád u toho prvního stánku. Zkoušel jsem všechno, co tam bylo, “ vysvětluje 11letý chlapec matce, která ho konečně objevila a zlobila se, že se jí a mladšího bratra nedržel.

Návštěvníci mohli na Kulaťáku, jak se lidově říká Vítěznému náměstí, zažít chemické a fyzikální pokusy na vlastní oči a mohli si na ně sáhnout, což ve školách občas tak není, takže tady to děti baví až tak, že se  nechtějí odtrhnout. Letošní ročník měl téma Technologie hýbou světem, takže jsme mohli vidět třeba elektroauta a elektromotorky, které jezdily před Národní technickou knihovnou. Děti stály dlouhé fronty, aby si je mohly vyzkoušet. Matematicko-fyzikální fakulta UK také ukázala, jak levitují magnetické vlaky v Japonsku. Zaujal nás trenažér tramvaje, auto, které samo parkuje pomocí mobilu, přístroj na měření blesků a další a další zajímavé ukázky a experimenty.

ČVUT strojní představila tančícího robota. Návštěvníky upoutal a vyptávali se, jak je ovládán, a zkoumali jeho čip. Strojárna dále připravila ukázku i jiných robotů, které staví a programují studenti jejich fakulty, předváděli rovněž ukázku 3D tisku s odborným výkladem a mohli jste se také dozvědět, jak se staví Formula Student u jejich týmu CTU CarTech.

 

Festival pořádal Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy a u jejich stánku vypadal pokus k pobavení diváků dost hrůzostrašně. Mladý vědec musel být vždy před výbuchem velmi hbitý.

Na závěr jsme si počkali na proměnu špinavé vody ve vyčištěnou. Stačil by pak už jen například chlor, který by zničil bakterie, a mohli jsme se napít.

Sdílet na: