Pomoc je radost, napsal na facebook Roman Tomeš, manžel Michaely Tomešové, patronky již devátého benefičního koncertu Muzikálem bez bariér. Zakladatelem této tradice a pořadatelem koncertu je pražský poskytovatel terénních sociálních služeb Polovina nebe, kterou od jejího vzniku v roce 2006 řídím – s přestávkami, kdy jsem byla ve vedení radnice Prahy 12 a mimo jiné bez nároku na honorář redigovala knihu Praha 12 křížem krážem.

Stejně tak bez nároku na honorář vystoupili na tomto koncertu na podporu vozíčkářů 26. listopadu 2023 v hostitelském Divadle Kalich přední čeští muzikáloví umělci. Většina z nich přitom začínala slovy: Je mi ctí, že zde mohu vystoupit a pomoci dobré věci. A kdo konkrétně se zde představil s melodiemi z muzikálů, které v minulosti prošly repertoárem Divadla Kalich? Především Michaela Tomešová, jejíž manžel Roman společně s Lukášem Adamem nejen zazpívali, ale zároveň celým večerem vtipně prováděli. Dále to byli Sabina Laurinová, Milan Peroutka, Anna Julie Slováčková, Šimon Bilina, Kateřina Bohatová, Charlotte Doubravová, Zbyněk Fric, Natálie Halouzková, Jan Kříž, Marie Křížová, Iva Marešová, Elis Ochmanová, Přemysl Pálek, Richard Pekárek, Michal Pleskot, Felicita Prokešová a Jan Tenkrát. Nechyběla ani Kateřina Morózová, amatérská zpěvačka, která je upoutána na invalidní vozík a dokazuje pravdivost motta koncertu, že Váš hlas má sílu bourat bariéry.

Představení se konalo u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených a Giving Tuesday neboli štědrého úterý, kdy jsme ve veřejné sbírce vybrali 123 346 korun. Za krásnou atmosféru večera ve dnech dárcovství děkuji také živé kapele v čele s Václavem Tobrmanem. Ten i letos neobyčejně pobavil všechny přítomné, když během přestávky složil a ve druhé půli zazpíval písničku, v jejímž textu musel použít pět slov, která mu vybrali lidé z publika. Především však zde zazněly hity z muzikálů Vlasy, Srdcový král, Pomáda, Hamlet a mnoha dalších.

Koncert byl vyprodán už na jaře krátce po spuštění prodeje. Proto, aby všichni měli šanci jej vidět a skvěle se pobavit, je na https://www.otevrenymidvermi.cz/product-page/online-z%C3%A1znam-muzik%C3%A1lem-bez-bari%C3%A9r-ix od 10. prosince k dispozici on line záznam koncertu. Zakoupením vstupenky – přístupu na něj – podpoříte účely letošního ročníku. Jedná se jak o pomoc tělesně postiženým, aby se nestávali snadnou kořistí podvodníků na sociálních sítích, ale také o to, aby se dvanáctiletý kluk Ljubomyr z Ukrajiny mohl uzdravit a zvednout se po operaci a rehabilitaci z vozíku. A prosím nezapomínejme, že štědří bychom měli být po celý rok.

Daniela Rázková
Sdílet na: