Oblibu komiksů využila ředitelka organizace Práh jižní Morava pro vydání autobiografického příběhu Švéda Adriana Malmgrena. Příběh dospívajícího chlapce tak pomocí komiksových obrázků přibližuje nejen mladým lidem to, že duševní nemoc neznamená stigma.
Nápad na vydání tohoto komiksu měla jeho pozdější překladatelka Anežka Chrudinová. Při svém studiu ve Švédsku vyrazila na Comic Con do Malmö. „Seděl tam takový alternativně vypadající umělec, kreslíř a před ním ležela hromada komiksů. Zaujala mě tmavá obálka komiksu jménem Isaac och paniken. Čekala jsem, že to bude nějaký horor, to já ráda. Cestou domů jsem to zvládla přelouskat a pak ještě několikrát poté,“ vzpomíná Anežka. V té době byla její sestra hospitalizovaná na uzavřeném oddělení na psychiatrii. Když se pak se svou sestrou setkaly s ředitelkou Práh Jižní Morava a jeho odborným vedoucím služeb Jiřím Šupou už netrvalo dlouho a komiks spatřil světlo světa a koncem dubna byl v tréninkové kavárně Café Práh ve Vaňkovce v Brně pokřtěn.
Komiks je zdarma a bude putovat po okresních městech spolu s výstavou a besedami sester Chrudinových. „Naším cílem je distribuovat komiks především těm, kterým by mohl usnadnit vyhledat pomoc při psychických obtížích, takže je zdarma a naši pracovníci v okresních městech jej budou dávat na místa, kam chodí mladší lidé – kavárny, knihovny, kluby, volnočasová centra,“ říká Jiří Šupa. Ředitelka organizace Práh jižní Morava Blanka Veškrnová vzkazuje tak i prostřednictvím komiksu především mladým lidem: „Nejste v tom sami! Víme, co prožíváte a pokud nás budete potřebovat, jsme tady!“
Markéta Dohnalová, která sama má zkušenosti s několika hospitalizacemi na psychiatrii a pod pseudonymem Michaela Malá napsala o tom autobiografickou knihu Homoposychoticus, ke komiksu říká jako čtenářka: „Najednou se mi do rukou dostal úplně jiný komiks. Příběh dospívajícího chlapce, který si se sebou neví rady a bojuje s nepříjemným stínem, který podkopává jeho sebevědomí. Situace, kterou v pubertě zažila asi většina mladých lidí. Avšak Isaaca temný stín pohlcoval natolik, že se odhodlal vyhledat odbornou pomoc u psychiatra. Komiks je krásně ilustrovaný, Isaac je typem mladého chlapce, kterého klidně můžete potkat na ulici. Autor Švéd Adrian Malmgren má sám ve svém životě psychické propady a tak se rozhodl dělat osvětu komiksovým způsobem, který je mladým lidem blízký a lehce sdělitelný. Je to proto trochu ojedinělý komiks a měl by se dostat k co největšímu počtu mladých lidí.“
Projekt Isaac v úzkých můžete sledovat také na Facebooku.
Tags: duševní nemoc, Isaac v úzkých, knihy, komiks, křest