Logo_PBRL

Konec rekvalifikačního kurzu Tvorba webových stránek projektu Pracovat bez rukou lze

20.10.2014, Smržovka

V pondělí jsme v Evropském výtvarném centru Sněženka ve Smržovce zakončili rekvalifikační kurz Tvorba webových stránek v libereckém projektu Pracovat bez rukou lze. Děkujeme účastníkům za pozornost i panu lektorovi za vstřícný přístup a trpělivost. Přejeme mnoho úspěchů při zdokonalování se v tvorbě webových stránek.

Pro několik fotografií z tohoto závěrečného setkání klikněte zde.

Logo_PBRL

Ovládání počítače prostřednictvím hlasu ve Sněžence

Smržovka, 1.8.2014

Dnešní výuka probíhala ve velmi příjemné a přátelské atmosféře, a stihli jsme spoustu nových povelů.

Na pár fotek z výuky se můžete podívat na našem Facebooku.

Logo_PBRL

Páteční výuka projektu Pracovat bez rukou lze

13.6.2014, Smržovka

Pátek třináctého nakonec nebyl nešťastný den, naopak! Počítače všechny účastníky poslouchaly perfektně, opravdu „na slovo“.
Na všech účastnících je vidět velký pokrok. Aby také ne, vždyť už se blíží doba, kdy domů dostanou zapůjčené notebooky pro samostudium a domácí procvičování naučených dovedností.

Pro několik fotografií z pátečního kurzu klikněte na následující odkaz.

Logo_PBRL

Páteční výuka projektu Pracovat bez rukou lze

Smržovka, 6.6.2014

V průběhu dnešní výuky jsme se věnovali zejména pokročilým funkcím programu MyDictate a procvičování samotného diktování počítači. Počítače už doopravdy začínají poslouchat na slovo, a je vidět, jak velký kus cesty už všichni naši absolventi od začátku kurzu ušli!

Na fotografie z výuky se můžete podívat kliknutím na tento odkaz.

Logo_PBRL

Výuka diktování textů v programu MyDictate ve Smržovce

Smržovka, 23.5.2014

V pátek jsme ve Smržovce probírali diktování v programu MyDictate. Všechny účastníky program pěkně poslouchal Pokud budou se stejným úsilím pokračovat ve studiu hlasových technologií i nadále, poměrně brzy ovládnou celé pemzum znalostí nutných pro bezproblémové ovládání celého počítače hlasem.

Pár fotek z této výuky si můžete prohlédnout zde.

Logo_PBRL

Páteční výuka ovládání počítače hlasem

Smržovka, 16.5.2014
V rámci projektu Pracovat bez rukou lze jsme v pátek měli další výuku ovládání PC hlasem ve Smržovce.

Příjemná výuka proběhla bez problémů, počítače všechny účastníky dobře poslouchaly.

Pro fotografie z výuky přejděte zde.

Logo_PBRL

Výuka projektu Pracovat bez rukou lze

Smržovka, 5.5.2014

2.5. 2014 proběhla další výuka ve Smržovce. Po zopakování předchozí látky navázalo procvičování skupiny Klávesnice programu MyVoice, pomocí které si všichni účastníci vyzkoušeli napsat svou první větu hlasem.

Pro několik fotografií můžete přejít na naše Facebookové stránky.

Logo_PBRL

Začátek dalšího cyklu školení ve Smržovce

Smržovka, 18.4.2014

V pátek 18.4. 2014 jsme zahájili další cyklus školení ovládání počítače hlasem v rámci projektu Pracovat bez rukou lze.

Přes první nesmělé pokusy o ovládání počítače vlastním hlasem jsme se poměrně rychle dostali k ovládání myši a přepínání mezi okny.
Díky tomu, že počítače všechny účastníky opravdu poslouchaly „na slovo“, účastníci brzy ztratili obavy, a začali zkoušet, co všechno ještě hlasové ovládání počítače umí.

Pro pár fotek z této výuky se podívejte na fotogalerii ZDE.

Logo_PBRL

Setkání na Spinální jednotce v Liberci

Liberec, 4.4.2014

V pátek 4. 4. 2014 jsme po školení měli schůzku s potenciálním účastníkem výuky ovládání počítače hlasem na Spinální jednotce v Liberci. Možnosti hlasových technologií a jejich využití v práci na počítače ho nadchly, velmi pravděpodobně se s ním na kurzu potkáme.

Foto ze setkání najdete ZDE

Logo_PBRL

Návštěva Domova pro osoby se zdravotním postižením v České Lípě

Česká Lípa, 3.4.2014

Při náboru účastníků pro další cyklus výuky ovládání hlasem projektu Pracovat bez rukou lze jsme zavítali do České Lípy. Prezentace v Domově pro osoby se zdravotním postižením (http://www.nadeje-cl.cz/) se moc líbila, několik fotek naleznete zde: Foto

Logo_PBRL

Díky libereckým vědcům mohou postižení ovládat počítač hlasem

Mladá fronta DNES | 24.3.2014 | Rubrika: Kraj Liberecký | Strana: 2 | autor: Adam Pluhař | Téma: Městská část Praha 12

Počítačový program liberecké univerzity na ovládání PC hlasem otvírá těžce postiženým lidem cestu do
života. S počítačem nikdy nepracovali, teď mohou napsat soukromý dopis, někteří najdou i zaměstnání.

LIBEREC U počítačů sedí čtyři lidé ne starší třiceti let a mluví s počítačem. Vlastně mu diktují povely a on je poslušně plní. Nedokáží pohybovat rukama, ale hlas jim nahrazuje nejen klávesnici, ale i myš.
Na obrazovce volí pouhým hlasem nejrůznější pokyny. Vybírají dvojklik, kliknutí pravým tlačítkem, escape nebo podržení tlačítka. A pak – píší. Napíší i ryze soukromý e-mail tak, aby se jeho obsah dozvěděl opravdu jen člověk na druhém konci internetu. Banalita? Ne. Pro skupinu těžce handicapovaných z Libereckého kraje to byl zatím jen nerozlousknutelný oříšek, bez cizí pomoci se totiž při práci na počítači neobešli. Teď díky libereckým vědcům a evropskému projektu mění sny ve skutečnost a stávají se soběstačnějšími.
V Jedličkově ústavu se nepohybliví lidé učí v tříměsíčním kurzu ovládat programy MyVoice, MyDiktate a Newton Dictate, kterými ovládají počítač bez použití rukou. Mění tak mluvené slovo v psaný text. Programy vyvinul před osmi lety vědecký tým liberecké univerzity pod vedením profesora Nouzy. První dva jmenované programy dnes prodává liberecká firma Fugasoft, která má s univerzitou licenční smlouvu. Lidem, co nedokáží ovládat ruce, zlepší život, mnozí díky programu dokonce dokáží najít práci.
Každý pátek jezdí učit zájemce o kurz lektoři obecně prospěšné společnosti Polovina nebe. Kurz platí Evropský sociální fond a účastníci jej mají zadarmo. „Pro mnohé účastníky je to zcela revoluční. I v těch nejintimnějších záležitostech jsou odkázáni na druhé, Nikdy nemohli pracovat na počítači, psát. Všechno museli diktovat někomu dalšímu, teď si to mohou napsat sami. Takový kurz jim taky velmi zvedne sebevědomí, protože se stávají samostatnějšími. Je to důležitý rozměr, možná důležitější než možné získání zaměstnání,“ vysvětlil význam speciálního programu pro těžce postižené Tomáš Pavlů ze společnosti Polovina nebe.
Po nějaké době dostanou účastníci kurzu počítač k vypůjčení a mohou si věci zkoušet doma. Do tří měsíců se počítač naučí rutinně ovládat.
„Do kurzů přijdou lidé, kteří si celý život mysleli, že s počítačem nemohou pracovat, protože nemají pohyblivé ruce. Náš program to ale vyvrací a otvírá jim cestu ke kvalitnějšímu životu. Mám ohromnou radost z toho, že se dostává stále víc mezi lidi. Desítky lidí už kvůli tomu žijí lépe,“ zmínil profesor Jan Nouza, proděkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií liberecké Technické univerzity a autor programů.
Společnost Polovina nebe už díky nim od roku 2006 proškolila 103 lidí s těžkým postižením. Práci našly už více než tři desítky handicapovaných. „Mám velikou radost z každého člověka, kterému naše společnost pomůže najít zaměstnání,“ řekla ředitelka Poloviny nebe Daniela Rázková
Na pohled se může zdát, že práce s počítačem jde účastníkům kurzu pomalu. Začas se ale dokáží vypracovat do mistrovsky hbitého užívání PC.
„Znám lidi, kteří počítač ovládají mnohem rychleji, než by to udělal běžný člověk. Třeba Dita Horochovská, která také prošla kurzem a teď je sama lektorkou, napíše mail asi dvakrát rychleji než já,“ zmínil profesor Nouza.
Sama Dita Horochovská nešetří chválou na takový styl práce na počítači pro lidi, co nemohou pohybovat rukama. „Získají určité osamostatnění, ale i soukromí. Mohou vést osobní korespondenci, pro mnohé se stane ovládání počítače hlasem i novým koníčkem, díky kterému mohou získat práci,“ zmínila Dita Horochovská.
Jedna z účastnic školení našla uplatnění v archivu obecního úřadu, kde využívá hlasové technologie.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – liberecký kraj

Logo_PBRL

Výuka ovládání počítače v Liberci pokračuje

JÚ v Liberci,  28.2.2014
Poslední únorový den jsme v JÚ v Liberci měli individuální výuku ovládání počítače hlasem. Projekt „Pracovat bez rukou lze“ tak pokračuje školením diktování a práce na internetu pomocí hlasu.
Několik fotek ze školení je ke shlédnutí ZDE.

Polovina nebe úspěšně boří hlasem bariéry i v Libereckém kraji

Logo_PBRL

Liberec 1.3.2014

stažený soubor (1)

Logo_PBRL

Pracovat je možné i bez rukou, stačí váš hlas

Liberecký deník Datum vydání: 1.3.2014 / zpráva 05 , Autor: Petr Vodseďálek.
Projekt občanského sdružení Polovina nebe učí osoby s těžkým zdravotním postižením ovládat počítač hlasem. Díky unikátnímu softwaru, který vyvinul profesor Jan Nouza z Technické univerzity v Liberci, mohou klienti posílat emaily nebo surfovat na internetu

Liberecký kraj – Ovládání počítače hlasem není ve světě informačních technologií žádnou novinkou, ale myšlenka využít tuto možnost pro vzdělávání a následnou integraci osob se zdravotním postižením do pracovního procesu je podle ředitelky sdružení Polovina nebe Daniely Rázkové naprosto bezprecedentní nejen v České republice, ale i v okolních zemích.
Byla to právě Rázková a profesor Jan Nouza, kteří tento nápad začali realizovat. Původně měl software vyvinutý na Technické univerzitě v Liberci sloužit pouze strojům, postupem času se ale přišlo na to, že by mohla nová technologie pomáhat i lidem.

Tělesné postižení nemusí být fatálním hendikepem
Tři počítačové aplikace, My­ Voice, MyDictate a Newton Dictate, umožňují ovládat počítač pouze hlasem lidem, kteří ho nemohou obsluhovat manuálně. Občanské sdružení Polovina nebe organizuje po celé republice vzdělávací kurzy, kde se klienti učí pracovat s unikátním softwarem.
Někteří z nich tak dostanou úplně první šanci, aby se seznámili s počítačem. Jiní získají úplně první šanci na soukromí. Ti nejnadanější z absolventů mohou díky nabytým vědomostem získat pracovní uplatnění na trhu práce. „Sebelepší úmysl však sám o sobě ještě není zárukou dobrého výsledku, obzvlášť jde ­li o realizaci unikátního projektu, jímž Duhový most bezesporu je. V tomto případě nicméně můžeme s potěšením konstatovat, že projekt byl po všech stránkách úspěšný. Tak úspěšný, že koncem roku 2011 jsme výuku ovládání počítače hlasem rozšířili na čtyři další kraje České republiky, a od března roku 2013 realizujeme další dva nové projekty zaměřené na výuku ovládání počítače hlasem i v dalších dvou krajích,“ píše ředitelka a hybatelka Poloviny nebe Daniela Rázková v závěrečné zprávě k projektu.

Naděje pro postižené
Iniciativa se zaměřila především na skupinu osob s omezenou hybností horních končetin. Realizovanými projekty se pak sdružení snaží toto zdravotní znevýhodnění eliminovat. Kurzy mají za cíl motivovat absolventy k větší samostatnosti, lepší informovanosti a díky tomu pak dosáhnou i leckdy vytouženého soukromí.
„Měli jsem jednoho klienta. Byl to devatenáctiletý klu, který ztratil po nehodě hybnost horních i dolních končetin. Jedinou možností, jak mohl komunikovat s okolním světem, pro něj byly emaily, které diktoval vlastní matce. Asi si umíte představit, jaké to pro něj bylo, když chtěl napsat třeba kamarádce. Díky hlasovému softwaru si email může napsat bez problémů sám a navíc získal soukromí,“ uvedl příklad Ondřej Sedláček ze sdružení Polovina Nebe.

Jak si poradit, když je vše poprvé
Vzdělávací kurzy jsou bezplatné díky financování z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost Evropského sociálního fondu a Ministerstva práce a sociálních věcí. Přihlásit senaně může prakticky kdokoliv, kdo má chuť a myslí si, že to zvládne.
„Základem všech našich projektů je výklad a následný skupinový, popřípadě individuální trénink ovládání počítače pomocí hlasu. Jednotlivé kurzy jsou většinou tříměsíční a v jejich průběhu se naši klienti, kteří nejsou schopni nebo jim činí potíže manipulovat s myší a klávesnicí, naučí nezbytným základům práce s počítačem. Nejen teoreticky,“ píše Rázková.
V Libereckém kraji probíhají kurzy v projektu s názvem Pracovat bez rukou lze každý pátek v prostorách Jedličkova ústavu v Liberci. Školitelé sem pravidelně dojíždí z Prahy za klienty, kteří jsou, ale nemusí být, zároveň klienty Jedličkova ústavu. Pokud by navštěvoval kurz někdo mimo instituci, sdružení jim může zajistit dopravu na výuku. Na kurzech se klienti učí na vypůjčených počítačích, které jsou ale upraveny speciálně podle jejich potřeb. Prakticky to vypadá tak, že klient má na hlavě sluchátka s mikrofonem a před sebou otevřený laptop s nainstalovaným softwarem. Školitel ho pak provází jednotlivými kroky, které si klient může okamžitě vyzkoušet v praxi.
Co všechno lze dosáhnout jen pomocí hlasu, dobře ilustruje Dita Horochovská, jedna z lektorek kurzů. Dita je z cílové skupiny osob se zdravotním postižením, díky soustavnému cvičení si dokáže poradit prakticky se všemi běžnými úkony a to do takové míry, že sama začala učit ostatní.
Podle lektora Patrika Zalmaye je při práci s klienty důležitá vytrvalost a také trpělivost. S klientkou Věrkou právě zkoušeli práci v textovém editoru. Věrku baví psát. Po chvíli zaváhání s intonací už diktuje softwaru větu: Jsem na školení informačních technologií. Věrka patří k těm pokročilejším, dnešním dnem končí prezenční výuka a ona si laptop odnese na pár měsíců domů, aby si na něm mohla zkoušet to, co se během kurzu naučila. Pak se může rozhodnout, jestli by chtěla sama počítač vlastnit. „I s nákupem počítačů můžeme klientům pomoct. Díky evropským dotacím jsme schopni sehnat grant, který pokryje až 90 procent nákladů. Oni pak mohou začít využívat počítač i doma,“ vysvětluje Pavel Nový z Poloviny nebe. Celkově už bylo proškoleno 103 osob, z nichž 32 našlo za asistence sdružení vhodného zaměstnavatele. V současné době jsou v kurzech, které poběží až do jara příštího roku, stále volná místa. Zájemci mohou kontaktovat organizátory na emailu polovina. nebe@email.cz

Logo_PBRL

Český rozhlas navštívil výuku počítače hlasem v Liberci

Liberec 14.2. 2014

Český rozhlas odvysílal 22.2. 2014 reportáž z Jedličkova ústavu v rámci našeho projektu Pracovat bez rukou lze, který  v současné době probíhá v Liberecckém Kraji

Odvysílaný záznam si můžete poslechnout ZDE

Logo_PBRL

I v roce 2014 přicházíme s nabídkou úspěšných kurzů hlasových technologií

Praha 17.2.2014

Inzerátem v MF DNES, který vyšel 17.2. 2014, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat – hlasem!
stažený soubor (1)

Logo_PBRL

Česká televize výuku hlasových technologií v Liberci natáčela

Liberec 31.1.2014
Liberecká redakce České televize natočila reportáž z výuky v Jedličkově ústavu,
Podívat se můžete ZDE
Fotografie z natáčení výuky najdete ZDE
Logo_PBRL

Výuka počítače hlasem v zasněženém Liberci

Liberec 24.1.2014

Fotografie z průběhu výuky najdete ZDE

Logo_PBRL

Výuka počítače hlasem v zasněženém Liberci

Liberec 24.1.2014

Fotografie z průběhu výuky najdete ZDE

Logo_PBRL

Další inzerát v MF DNES

stažený soubor (1)

Praha 18.12.2013
Dalším inzerátem v MF DNES, který vyšel 18. 12. 2013, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat – hlasem!.
Logo_PBRL

Inzerát v MF DNES

stažený soubor (1)

Praha 12.12.2013
Inzerátem v MF DNES, který vyšel 12. 12. 2013, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat – hlasem!.
Logo_PBRL

Předání certifikátů úspěšným absolventům

Liberec, 7.12.2013

Předání certifikátů úspěšným absolventům kurzu ovládání počítače hlasem proběhlo v příjemné atmosféře, ve výukové místnosti Jedličkova ústavu v Liberci se setkali účastníci všech tří cyklů projektu Pracovat bez rukou lze!.

Na fotografie ze setkání se můžete podívat ZDE.

Logo_PBRL

Inzerát v magazínu MF DNES

Praha 28.11.2013
Inzerátem v magazínu MF DNES, který vyšel 28. 11. 2013, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat – hlasem!.

29.11.2013

Dnešní výukou jsme zakončili tento cyklus výuky počítače hlasem projektu Pracovat bez rukou lze, a příští týden se budeme těšit jak na předávání certifikátů, tak i na nové účastníky v Jedličkově ústavu v Liberci.

Několik fotografií z výuky si můžete prohlédnout ZDE.

Logo_PBRL

Závěrečná výuka 2. cyklu ve Smržovce

V pražské příloze MF DNES magazínu City vyšel článek o projektech Poloviny nebe a hlasových technologiích

Logo_PBRL

Praha 26.11.2013
img-Y27083218-0001-p1

Logo_PBRL

Výuka v centru Sněženka

Smržovka, 9.8.2013

Dneska jsme se na výuce naučili, jak hlasem brouzdat po internetu, otevírat panely v Chrome, i vyhledávat na Googlu.

Fotografie z výuky ZDE

Logo_PBRL

Výuka hlasovek ve Smržovce

Smržovka, 26.7.2013

Na dnešní výuce jsme začali dokonce i psát v programu MyDictate – diktovat po celých slovech!

Fotogalerie z dnešní výuky ZDE.

Logo_PBRL

Výuka v centru Sněženka

Smržovka, 19.7.2013

Páteční výuka v centru Sněženka proběhla velmi příjemně, a oběd v trávě na sluníčku náladu rozhodně udržel.
Na pár fotografií z výuky se můžete podívat ZDE.

Logo_PBRL

Fotografie z výuky – Evropské centrum Sněženka ve Smržovce

28.6.2013, Smržovka
V rámci projektu Pracovat bez rukou lze probíhá každý pátek výuka ovládání počítače hlasem ve Smržovce.
Na pár momentek fotografie z výuky se můžete podívat v naší fotogalerii ZDE
Logo_PBRL

Potenciální účastníci v Evropském centru Sněženka ve Smržovce

Smržovka 14.6.

V rámci projektu Pracovat bez rukou lze jsme zorganizovali setkání s potenciálními účastníky výuky ovládání počítače hlasem z Libereckého kraje.
Velmi příjemné setkání proběhlo v pozitivní atmosféře, a dokonce už první skupinka vygenerovaná z tohoto setkání výuku v Evropském centru Sněženka začala.

Fotografie ze setkání si můžete prohlédnout v naší fotogalerii ZDE.

Děkujeme všem zúčastněným!

_______________________________________________________________________________________

Tým projektu

dr

Daniela Rázková

PhDr. Daniela Rázková je ředitelkou o.p.s. Polovina nebe.
Podílela se nejen na vzniku této organizace, ale i všech jeho projektů, a dále se o tyto projekty stará z pozice projektového manažera. Projekty Poloviny nebe jsou díky jejímu úsilí úspěšné nejen z pohledu účastníků kurzů ovládání počítače hlasem, ale také z pohledu nadřízených orgánů (například při prezentaci na Společném monitorovacím výboru Operačních programů Praha – Adaptabilita a Praha – Konkurenceschopnost, kam jsme byli pozváni v rámci bodu programu: prezentace úspěšného projektu OPPA) či z pohledu médií.

js

Jan Švec

Ing. Jan Švec se stará o ekonomickou a administrativní stránku projektů již od našeho prvního projektu Duhový most, v současném projektu Pracovat bez rukou lze  na pozici finančního manažera.
V průběhu realizace jednotlivých projektů nasbíral množství cenných zkušeností, které se promítají na hladkém a plynulém průběhu projektů.Také díky jeho přehledu v pravidlech dotačních programů jsou kurzy ovládání počítače tak úspěšné, a také díky němu se nám daří nacházet zaměstnání pro další účastníky kurzů.

Saša Gomoi

 Lektorka Alexandra Gomoi

Saša Gomoi je jedinečným příkladem toho, že s dostatečnou pílí a tréninkem je možné se bezchybné ovládání počítače hlasem v rámci našich kurzů naučit. Saša je absolventkou našeho úplně prvního pilotního kurzu výuky ovládání počítače hlasem v roce 2010, a od té doby se vypracovala na zdatnou lektorku již v několika dalších projektech.Saša v projektu Pracovat bez rukou lze jde účastníkům kurzů příkladem, a svým klidným a trpělivým přístupem ke každému je nejlepší zárukou úspěšného absolvování všech účastníků.
OS

Lektor Ondřej Sedláček

Bc. Ondřej Sedláček je jedním z lektorů, kteří vedou naše kurzy již od prvního pilotního kurzu v projektu Duhový most v roce 2010. Díky zájmům i vzdělání v IT dokáže účastníkům vysvětlit nejen principy ovládání počítače hlasem, ale také způsob, jak samotné počítače a programy v nich fungují, a jak jejich ovládání nejlépe spojit s hlasovými technologiemi.
Sdílet na: