V zahraničí je péče o lidi s postižením v jejich domácím prostředí už dlouhodobě upřednostňována. U nás je teprve v plenkách. Dvacetišestiletá Sofie Stránská je bojovnicí a chce ukázat lidem, že to jde i s těžkým fyzickým handicapem, který má. Potřebuje k tomu však naši pomoc.

Narodila se s dětskou mozkovou obrnou. Dodnes má velkou spasticitu těla až křeče, na které nezabírají rehabilitace ani alternativní techniky.  Je téměř nepohyblivá.  Od sedmi let žila v ústavní péči. „Do ústavu už nechci. Nutili mě tam do věcí, které nezvládám nebo jsem z nich příšerně vyčerpaná. Nutili mě, abych se nakrmila sama. Bylo mi z toho tak únavou zle, že takové jídlo pro mě ztrácelo smysl,“ vzpomíná Sofie na svůj 12letý ústavní pobyt. „Věřím, že mým posláním je ukázat lidem, že je možné díky péči blízké osoby, nebo v mém případě asistentů, žít s postižením doma, ve svém bezpečném prostředí.“

Podporu vlastní rodiny nemá 

Stát přispívá na péči v domácím prostředí 13 200 Kč. K tomu dostává Sofie invalidní důchod ve výši 9 758 Kč, ze kterého pokryje nájem, jídlo a ošacení. Sofie nemá blízkého člověka, který by o ni celodenně pečoval, proto využívá sociální služby osobní asistence. Ideální péče o ni představuje přítomnost asistenta 15 hodin denně. To ale stojí kolem 45 tisíc korun měsíčně, proto je teď už delší dobu nucena využívat asistenci jen devět hodin  denně. Maximálně se uskromňuje na jídle a všem ostatním, aby si aspoň toto mohla dovolit. Nicméně  takto každý den zůstává až šest hodin o samotě a bez pomoci, z čehož má úzkost a cítí se bezmocná.

 Adopce na dálku

Sofie potřebuje asistenci permanentně, na celý den. Za plné pomoci asistenta je schopná dělat spoustu věcí: zvládat běžné denní činnosti, zajistit chod domácnosti, pracovat na vlastní tvorbě (třeba psaní, resp. diktování knihy, korespondence), komunikaci se světem, učení novým věcem, cestování.

„Vím, že asistence něco stojí, ale moje finanční prostředky nepokryjí počet hodin, které potřebuji. Ale chci dál bydlet sama a vést samostatný život za pomoci asistentů. Proto jsem přišla s nápadem adopce na dálku. Jako si rodina adoptuje dítě z Afriky, a potom mu přispívá třeba na školu nebo učebnice a celkově, aby se mohlo rozvíjet a mít kvalitní život, tak by si v podobném smyslu někdo adoptoval mě a přispíval mi tak na asistenci. Měsíčně mi chybí přes 30 tisíc, abych mohla mít asistenta na celý den,“ říká Sofie.

Tato mladá žena se před pěti lety vydala na vozíku s pomocí asistentky na poutní cestu do Santiaga de Compostela. Společně ušli 270 kilometrů. Dokážeme takové bojovnici pomoci? Každá stokoruna jí umožní o hodinu méně strádat samotou a vést aktivní a plnohodnotný život s pomocí osobního asistenta.

800_ec9f52e1e8ab854f7050c3cc278101cd088824931460635982

 

Transparentní účet: 2504627359/0800

(do poznámky prosím napište Sofie)

 

 

Chcete-li poznat Sofii a její životní pouť blíže, kupte si její knihu Na křídlech do Santiaga aneb dobrodružné putování na čtyřech kolech, kterou byla schopna napsat právě jen s pomocí osobního asistenta.

Knihu objednávejte přímo u Sofie na sofiestranska87@gmail.com nebo na Irenapetrzilkova@seznam.cz. Částka za knihu je 190,- Kč a každá další částka navíc Sofii pomůže. 🙂

 

 

 

Zde je video s naší patronkou Michaelou Tomešovou, Michaelou Burešovou a Anetou Krejčíkovou, které ji také podpurují v rámci našeho projektu Muzikálem bez bariér.

 

Spolupráce s Body Beauty Clinic Praha

Nově jsme díky Michaele Tomešové navázali spolupráci s Body Beauty Clinic, jejíž majitelkou je Mgr. Judita Halvová. Za účasti Sofie jsme 19. 3. 2019 na klinice v pražských Hájích uspořádali veřejnou sbírku a umístili zde novou kasičku. Podpořit Sofii přišli známé osobnosti: Michaela a Roman Tomešovi, Milan Peroutka, Michaela Nosková nebo Pavel Cejnar.

 

 

 

 

Sdílet na: