BLOG

Blog

Vzdělávání praxí – Hledáte práci? Hledáte zaměstnance?

Projekt Vzdělávání praxí propojuje zájemce, kteří chtějí získat nové znalosti a zkušenosti v reálném...

Read More

Pomozte nám svými on-line nákupy

Přátelé, kamarádi, přidali jsme se do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru, p...

Read More

Přípravy Muzikálu bez bariér už propukly

Díky prvotní grantové podpoře z Městské části Praha 4, Praha 12 a Kunratic opět připravujeme již tře...

Read More

Učíme základy počítačové gramotnosti v Domově seniorů

Na začátku května Polovina nebe, o.p.s.  úspěšně zahájila v rámci služby sociální rehabilitace pravi...

Read More

Prosíme o vyplnění dotazníku k 24hod dispečinku v osobní asistenci

Vážení přátelé, stalo se Vám již někdy, že Vám nečekaně nepřišel osobní asistent? Anebo že jste si p...

Read More

Novinky poloviny nebe:

Vzdělávání praxí – Hledáte práci? Hledáte zaměstnance?

Projekt Vzdělávání praxí propojuje zájemce, kteří chtějí získat nové znalosti a zkušenosti v reálném pracovním prostředí, a na druhé straně firmy, které si chtějí prostřednictvím nabízených praxí (stáží) nezávazně a s finanční podporou otestovat a zaškolit potencionální zaměstnance.

Účastníky projektu mohou být lidé starší 15 let, kteří jsou uchazeči o zaměstnání, rodiče na/po rodičovské dovolené, absolventi, nízkokvalifikovaní nebo lidé ve věku nad 50 let. Poskytovatelem praxí se mohou stát právnické osoby nebo OSVČ ať už z komerčního nebo neziskového sektoru.

Účastníci si vybírají z nabízených pozic jednotlivých firem, které se do projektu přihlásily. Samotná praxe je pak v délce 1-6 měsíců dle vybrané pozice. A vybírat je možné opravdu z velkého spektra oborů, jedná se např. o pozice v administrativní, ekonomické nebo strojírenské oblasti, ale také pozice v rámci zemědělství, cestovního ruchu, stavebnictví, informačních technologií, marketingu a reklamy a mnoha dalších. Po celou dobu praxe účastníka provází zkušený a zaškolený zaměstnanec dané firmy, tzv. mentor.

Účast v projektu není nijak zpoplatněna, naopak přináší jak účastníkům, tak firmám řadu výhod. Pro účastníky je to zejména možnost prohloubení si dosavadních znalostí, získání praktických zkušeností a v neposlední řadě případnou možnost uplatnění se v dané firmě. Firmy si účastí v projektu mohou vyzkoušet potencionálního zaměstnance v praxi, ověřit si mentorské schopnosti svých zaměstnanců a získat finanční kompenzaci vynaložených nákladů.

V případě zájmu je Vám k dispozici regionální projektová manažerka, která Vám ráda a bezplatně poskytne veškeré informace, které s projektem souvisí, zodpoví případné dotazy a pomůže Vám s registrací.

Regionální manažer pro Prahu a Středočeský kraj
Mgr. Kamila Rottová
Tel.: 778 728 833
Email.: kamila.rottova@fdv.cz

Pro další informace můžete navštívit stránky www.vzdelavanipraxi.cz nebo náš FB – https://www.facebook.com/vzdelavanipraxi/?fref=ts

Projekt je realizován Fondem dalšího vzdělávání, příspěvkovou organizací Ministerstva práce a sociálních věcí a je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Pozvánka zde

Pomozte nám svými on-line nákupy

Přátelé, kamarádi,

přidali jsme se do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru, přes parfém, televizor, dovolenou a nebo si objednáváte jídlo domů – můžete nám pomoci.

Uděláte to takto:

  1. Před nákupem půjdete na http://bit.ly/Podporuji-Polovinu-Nebe

  2. Vyberete naši organizaci a eshop na kterém chcete nakoupit

  3. Nakoupíte, jak jste zvyklí

GIVT_infografika_web

To je celé. Nestojí vás to ani korunu navíc a my dostaneme část peněz z ceny nákupu.

Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. A můžete o této možnosti říci i svým přátelům – ať nenakupují „zbytečně“ :)

Pokud se bojíte, že na tuto možnost podpory před příštím nákupem zapomenete, http://bit.ly/GivtRozšíření najdete chytré rozšíření prohlížeče, které vás vždy při nakupování upozorní.

Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

Přípravy Muzikálu bez bariér už propukly

Díky prvotní grantové podpoře z Městské části Praha 4, Praha 12 a Kunratic opět připravujeme již třetí ročník benefičního koncertu k Mezinárodnímu dni zdravotně postižených. Této podpory si velmi vážíme, díky ní přípravy už vypukly a diváci se mohou těšit opět na své oblíbené muzikálové hvězdy.

Letos nám s přípravami pomáhá půvabná mladá herečka a zpěvačka Michaela Tomešová. MUZIKÁL  BEZ  BARIÉR, který již potřetí pořádáme k Mezinárodnímu dni  zdravotně postižených  3. 12., bude v KC Novodvorská od 19 hodin. Brzy bude možné zakoupit lístky v síti TicketPortalu.

Na koncert Polovina nebe s muzikálovými  hvězdami již účast potvrdili přední muzikálové osobnosti. Michaela Tomešová, Roman Tomeš, Marian Vojtko, Jan Kříž, Tomáš Trapl, Ivana Korolová, Eva Burešová, Michaela Gemrotová, Zbyněk Fric, Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy, David Gránský a Bětka Bartošová.

Spolu s hlavní kreativní koordinátorkou koncertu Míšou Tomešovou připravujeme pro vás mnohá překvapení také o přestávce na baru a v předsálí.

Petr s Míšou Tomešovou

Míša Tomešová v Polovině nebe, o.p.s.,

 

Učíme základy počítačové gramotnosti v Domově seniorů

Na začátku května Polovina nebe, o.p.s.  úspěšně zahájila v rámci služby sociální rehabilitace pravidelnou výuku ovládání počítače hlasem, kterou pořádáme ambulantní formou v Domově pro seniory na Praze 10. Projekt realizujeme díky opětovnému obdržení grantu od Městské části Praha 10. Stejně jako v roce 2016 jsme spolu s klienty velmi vděční za tuto finanční podporu. Výuku vede hlasový lektor Poloviny nebe, o.p.s. Petr Pašník. Učí seniory nejen ovládání počítače hlasem, ale často je jejím rádcem pro mnohé jejich dotazy, které se týkají obecně práce na počítači nebo problémů s jejich osobním PC. Tím si získává důvěru klientů Domova seniorů Prahy 10. Klientům to napomáhá v sociálních kontaktech a komunikaci na sociálních sítích.

18157034_1167873720002062_7352676245664129613_n

Termíny výuky probíhají každé úterý od 2. května od 14 h do 15,45 h  až do konce roku 2017. Zveme představitele radnice Prahy 10 na pravidelnou naši výuku v Domově seniorů U Vršovického nádraží.

Další spolupráce radnicí Prahy 10

Za krásného počasí Polovina nebe představila své služby v Edenu ve středu 17. května v rámci již 6. ročníku Veletrhu sociálních a návazných služeb. Akce byla součástí procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb na území MČ Praha 10.  Tento veletrh sociálních služeb pořádá Praha 10 již pošesté a my jsme na něm dostali možnost mít stánek a představit aktivity naší neziskové organizace a také mluvit o naší činností Poloviny nebe přímým vstupem do televize Praha. Krátký text Prosluněný veletrh s Polovinou nebe si můžete přečíst na blogu Poloviny nebe. Více se dozvíte z televizní reportáže.

20170517_115638

 

O našich aktivitách na Praze 10 pravidelně informujeme na Facebooku Poloviny nebe.

 

Prosíme o vyplnění dotazníku k 24hod dispečinku v osobní asistenci

Vážení přátelé,

stalo se Vám již někdy, že Vám nečekaně nepřišel osobní asistent? Anebo že jste si potřebovali urgentně objednat osobního asistenta mimo předem domluvené hodiny? Přáli byste si 24 hodinový dispečink pro pomoc v osobní asistenci?

Polovina nebe, o.p.s. podala žádost o grant Operačního programu Zaměstnanost, v rámci kterého chceme odzkoušet provoz nonstop dispečinku sociálních služeb, kde si můžete zajistit služby v takovýchto urgentních případech (osobní asistenci, bezbariérovou dopravu, průvodcovské a
předčitatelské služby…). Dispečink bude dostupný pro OZP z celé Prahy. Partnerem projektu bude Centrum Paraple, o.p.s. a Městská část Praha 4. Klíčovým podkladem pro to, aby MPSV schválilo žádost o grant, je průzkum potřebnosti mezi OZP. Proto Vás prosíme o vyplnění dotazníku, který najdete zde:

https://docs.google.com/forms/d/16UK9bPyrT9NBUFqjjFfXxzTUR6I8eaTIu7TGJEtsMXo/edit

Dotazník je otevřený a všichni ho mohou jednoduše během pár minut vyplnit. K vyplnění není potřeba vlastnit google účet. Po vyplnění dotazník přímo elektronicky odešlete nám.

Každý Váš hlas pomůže!

Mockrát Vám děkujeme za pomoc! :-)

Tým Poloviny nebe, o.p.s.

Dotazník je otevřený a všichni ho mohou jednoduše během pár minut vyplnit. K vyplnění není potřeba vlastnit google účet.

Pomozme mamince 12-leté dcery

Edita Baronová je maminkou 12-leté dcerky. Od roku 2011 je upoutána na invalidní vozík. Od 5. května 2017 je však zcela nesoběstačná. Prodělala otravu krve a na dva dny upadla do kómatu. Její stav se tím zhoršil a potřebovala by dlouhodobou speciální rehabilitační péči, na kterou rodina nemá peníze. Aktuálně se nemůže fyzicky hýbat (posadit na posteli, sednout si, přesednout na vozík) bez asistence další osoby. Edita to nikdy nevzdala. Chce být zase pohyblivá. Je klientkou Poloviny nebe, o.p.s. a rádi bychom i my přispěli založením sbírky na její pomoc. 

Dcera ji v květnu našla v bezvědomí

Začátkem května našla 12 letá dcera Violka doma maminku v bezvědomí. V šoku zavolala babičku a ta přivolala záchranku. Edita byla odvezena na JIP oddělení nemocnice Na Bulovce v Praze a lékaři bojovali o její život dva dny. Naštěstí se Edita z bezvědomí probrala. Vysoké horečky ustoupily a tělo se začalo zotavovat po stavu hlubokého bezvědomí. Infekce však opět zasáhla celý nervový systém. Do té doby ochrnutá pravá strana se zhoršila a přidala se navíc nepohyblivost levé nohy a částečně i levé ruky. K tomu ještě vada řeči. V tomto stavu byla po 12 dnech i přes protesty rodiny a údiv neurologa Edita z nemocnice propuštěna do domácí péče pro nedostatek lůžek. Imobilní, nesoběstačná, zcela odkázaná na cizí pomoc. Na žádném rehabilitačním oddělení ani klinice ji nechtěli přijmout z důvodu její nesoběstačnosti. v nemocnici

Nevzdám se

„Nikdy jsem to nevzdala a nevzdávám se ani teď. Chci být dobrým vzorem a dobrou mámou pro Violku,“ říká 36-letá žena upoutaná na lůžko a snaží se usmát. Své životní úsilí chce orientovat na svou rehabilitaci, zvládnutí základní soběstačnosti, aby mohla pečovat o dcerku se specifickými potřebami. Editin osud se zhoupl už  v roce 2011, kdy v červnu prodělala onemocnění podobné chřipce. Původní slabost dospěla až do fáze zánětu mozku a míchy a tím došlo k ochrnutí pravé strany. Edita zůstala na vozíku. Díky důsledným rehabilitacím a soustavným individuálním cvičením se její stav postupně zlepšoval. Edita byla schopná vstát, obstarat se, hrát a učit se s dcerou a pohybovat se pomocí vozíčku v interiérech. Tohoto cíle by chtěla dosáhnout znovu, kdyby si mohla dovolit speciální rehabilitace na Klinice v Košíku a poté v Piešťanech.

Rodina by zase chtěla slyšet maminčin zvonivý smích

Edita byla a je přátelská, milá, laskavá, vstřícná a připravená naslouchat a poradit. Jako speciální pedagožka pomáhala i maminkám jiných integrovaných dětí se specifickými problémy (ADHD, Aspergerův syndrom, různé specifické poruchy učení aj). Stačilo jí zavolat. I přes své postižení je to silná žena, která zvládla úspěšně dokončit bakalářské studium na Metropolitní Univerzitě a začala studovat 1. ročník magisterského studia. Má nezdolného ducha a věří, že se díky rehabilitacím zase stane soběstačnou a nebude odkázána na pomoc rodiny. Violka už by ráda slyšela, jak se maminka zase směje.

s dcerou a bubliny

S dcerou před sepsí.

Pomozme, prosím, Editě Baronové

Její pouhých 35 let a stát této mamince poskytuje na rehabilitaci pouze nedostačující příspěvky. Pojišťovny potřebné rehabilitace, pomůcky a léky hradí jen z části a na doplatky, které jsou vysoké, rodina s jedním běžným příjmem nemá šanci ušetřit. Jeden den pobytu po příspěvku zdravotní pojišťovny ji na speciální klinice stojí 1440 Kč. Na 3 měsíční pobyt potřebuje 130.000 Kč. Doporučenou další léčbou je specializované pracoviště neurologické rehabilitace v Piešťanech za 150.000 Kč.

Edita Baronová je naše klientka, a proto chceme i my pomoci. Nezisková organizace Polovina nebe, o.p.s. založila sbírku na pomoc. Pro ty, kteří potřebují potvrzení o přijetí daru pro snížení daňového základu, poskytla účet č. 2504627359/0800. Nutné je napsat do poznámky EDITA BARONOVÁ. Odsud se dary přesunou na transparentní účet Edity Baronové.

I malá pomoc má velký smysl. Díky za ni.

Kontaktní email pro dotazy a potvrzení: info@polovinanebe.cz, mobil 723653129

Pomozme skvělému člověku Editě Baronové na cestě z beznaděje.

Workshop pomůcek pro zrakově handicapované

V prostorách Neviditelné výstavy na pražském Karlově náměstí proběhl 18. května workshop, kde si zájemci mohli vyzkoušet moderní pomůcky pro zrakově handicapované. Akci pořádala v rámci Světového dne asistivních technologií (GAAD) Spektra, v.d.n. Workshop probíhal také na Praze 4 v prostorách organizace KŘIŽOVATKA.CZ – počítačového klubu pro zdravotně postižené Zelený pták, kde se návštěvníci seznámili s moderními pomůckami pro tělesně handicapované. Odborným garantem obou workshopů byla doc. MUDr. Olga Švestková, Ph.D., přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství v Praze.

Pomůcky pro zrakově handicapované boří bariéry

Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené si osobně přišli vyzkoušet například radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropských fondů Irena Ropková nebo předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. m. Prahy Patrik Nacher.

Co všechno jsme viděli? Přítomné děti zaujaly kamerové lupy s hlasovým výstupem, mobilní telefony pro zrakově handicapované a klávesnice s braillským řádkem. Vyzkoušely si čtecí zařízení pro nevidomé a mohly si tak lépe uvědomit, jaké to je číst text, jestliže čtenář nevidí nebo vidí velmi špatně. Dále jsme viděli komunikační programy ovládané pohledem, zpřístupnění počítače pro osoby s poruchou jemné motoriky, ovládání počítače pomocí speciálních myší, klávesnic, pohybu hlavy, úst, očí. Přítomné děti si zkoušely, jaké to je, když by nemohly komunikovat mluvením a počítač by musely ovládat pohledem, pomocí pohledu otevřít okno či napsat email. „To je velký přínos Světového dne asistivních technologií, že si veřejnost uvědomí, jak moc lidé s handicapem potřebují pro kvalitnější život nové technologie. Často si neuvědomujeme, kolik internetových stránek je nepřístupných, kolik běžných domácích spotřebičů neumožňuje, aby je ovládali lidé s handicapem,“ říká obchodní ředitel Tomáš Hrdinka.

EasyLink je malá bezdrátová braillská klávesnice, kterou lze pomocí Bluetooth připojit k široké škále chytrých mobilů, tabletů a také k přenosným i stolním počítačům. Varianta EasyLink 12 navíc obsahuje dvanáctiznakový braillský displej.

IMG_4852

Foto: bezdrátová braillská klávesnice

Pomůcky i pro děti na autistickém spektru

Spektra, v. d. n. začínala před téměř třiceti roky s pomůckami pro zrakově handicapované, její současná nabídka už ale zahrnuje i hardware a software pro uživatele s mozkovou obrnou, Rettovým syndromem nebo amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Zákazníkům pomůcky pomáhají v běžném životě, zpřístupňují jim služby, které by pro ně jinak byly nedostupné, zákazníci díky nim překonávají bariéry v pracovním i osobním životě, takže mohou vést skutečně plnohodnotný život.

IMG_4848

 

Světový den asistivních technologií – GAAD – letos již pošesté

Světový den asistivních technologií (Global Accessibility Awareness Day – GAAD) se letos koná již pošesté. Každý třetí květnový čtvrtek se po celém světě pořádají akce pro odborníky i širší veřejnost. Konference, workshopy nebo výstavy, na kterých jsou prezentovány moderní pomůcky pro handicapované, pořádají různé organizace z vlastní iniciativy a většinou nezávisle na sobě.

Komiks Isaac v úzkých

Oblibu komiksů využila ředitelka organizace Práh jižní Morava pro vydání autobiografického příběhu Švéda Adriana Malmgrena. Příběh dospívajícího chlapce tak pomocí komiksových obrázků přibližuje nejen mladým lidem to, že duševní nemoc neznamená stigma.  Isaac 2_800

Nápad na vydání tohoto komiksu měla jeho pozdější překladatelka Anežka Chrudinová. Při svém studiu ve Švédsku vyrazila na Comic Con do Malmö. „Seděl tam takový alternativně vypadající umělec, kreslíř a před ním ležela hromada komiksů. Zaujala mě tmavá obálka komiksu jménem Isaac och paniken. Čekala jsem, že to bude nějaký horor, to já ráda. Cestou domů jsem to zvládla přelouskat a pak ještě několikrát poté,“ vzpomíná Anežka. V té době byla její sestra hospitalizovaná na uzavřeném oddělení na psychiatrii. Když se pak se svou sestrou setkaly s ředitelkou Práh Jižní Morava a jeho odborným vedoucím služeb Jiřím Šupou už netrvalo dlouho a komiks spatřil světlo světa a koncem dubna byl v tréninkové kavárně Café Práh ve Vaňkovce v Brně pokřtěn.

Komiks je zdarma a bude putovat po okresních městech spolu s výstavou a besedami sester Chrudinových. „Naším cílem je distribuovat komiks především těm, kterým by mohl usnadnit vyhledat pomoc při psychických obtížích, takže je zdarma a naši pracovníci v okresních městech jej budou dávat na místa, kam chodí mladší lidé – kavárny, knihovny, kluby, volnočasová centra,“ říká Jiří Šupa. Ředitelka organizace Práh jižní Morava Blanka Veškrnová vzkazuje tak i prostřednictvím komiksu především mladým lidem: „Nejste v tom sami! Víme, co prožíváte a pokud nás budete potřebovat, jsme tady!“

Isaac600Markéta Dohnalová, která sama má zkušenosti s několika hospitalizacemi na psychiatrii a pod pseudonymem Michaela Malá napsala o tom autobiografickou knihu Homoposychoticus, ke komiksu říká jako čtenářka: „Najednou se mi do rukou dostal úplně jiný komiks. Příběh dospívajícího chlapce, který si se sebou neví rady a bojuje s nepříjemným stínem, který podkopává jeho sebevědomí. Situace, kterou v pubertě zažila asi většina mladých lidí. Avšak Isaaca temný stín pohlcoval natolik, že se odhodlal vyhledat odbornou pomoc u psychiatra. Komiks je krásně ilustrovaný, Isaac je typem mladého chlapce, kterého klidně můžete potkat na ulici. Autor Švéd Adrian Malmgren má sám ve svém životě psychické propady a tak se rozhodl dělat osvětu komiksovým způsobem, který je mladým lidem blízký a lehce sdělitelný. Je to proto trochu ojedinělý komiks a měl by se dostat k co největšímu počtu mladých lidí.“

Projekt Isaac v úzkých můžete sledovat také na Facebooku.

 

 

 

 

Prosluněný veletrh s Polovinou nebe

Polovina nebe představila své služby v Edenu Za krásného slunného počasí ve středu 17. května rozložila svůj stánek před nákupním centrem Eden v Praze 10 v rámci Veletrhu sociálních a návazných služeb také Polovina nebe. Společně s desítkami dalších poskytovatelů jednotlivých služeb jsme tak mohli předávat potřebné informace a nabízet své služby případným zájemcům „naživo“. Postarali se o to konkrétně Petr Pašník, Katka Cuřínová a Danka Rázková. Unikátní nabídka Poloviny nebe – kurzy ovládání počítače hlasem – přitom zaujala nejen veřejnost, ale i redaktorku Praha TV, která s naší trojicí na stánku natočila jeden ze svých vstupů z akce. Nás pro změnu zaujala mimo jiné nabídka hned sousedního stánku – Hodinový ajťák, po vzoru tzv. hodinového manžela nabízející pomoc při potížích s počítači, mobily apod.

IMG_20170517_122026

A potěšila nás blízkost stánku Centra Paraple, s nímž se chystáme spolupracovat

20170517_120923

Je lepší hořet, než vyhořet

Tušíte, ve kterých profesích hrozí vyhoření nejčastěji? Proč tomu tak je? A na co dotyční lidé zapomínají, aby se jim burnout vyhnul? Na semináři Milady Záborcové pro naši organizaci Polovina nebe jsme se dozvěděli, že pomáhající profese je vedle lékařské a učitelské nejvíce ohrožená.

burnout-991331_960_720

 

 

Jaké jsou fáze před vyhořením?

Ve fázi poplachu, kdy člověk cítí, že něco není v pořádku, něco vnímá jinak, je potřeba vše komunikovat. Pokud dlouhodobě polykáte vše, co vám vadí, dostanete se do fáze odporu. Jdeme udělat konkrétní věc, i když jsme nechtěli a nezvládli jsme vykomunikovat, jak by to pro nás šlo přijatelněji. Při odporu se projeví pocity symptomatikou v těle. Hučení v uších, někde nějaká bolest, zatuhnutí svalů. Ne nadarmo se říká, zatnul jsem zuby a šel to udělat. Pokud ale takto žijete dlouhodobě, ve fázi odporu přichází zlost a agrese. Když ani tu neumíme vykomunikovat, dostáváme se do bezmoci a přestaneme mít pocity. Už nechceme nic cítit. Padáme do fáze vyhoření, který už má příznaky nemoci. Pro únavu ráno nevstaneme z postele, migrény, zatuhnutí svalů, nespavost, náchylnost k infekcím. Přesto mnoho lidí paradoxně ve fázi vyhoření udělají to, že ještě více začnou pracovat. Nakonec se dostaví fáze ústupu, kdy už člověk chce být jen sám, chce už mít pouze klid.

Co brání syndromu vyhoření?

Poznání vlastní osoby, kde mám své limity, naučit se správně komunikovat i to, co je mi nepříjemné. Umění rozpoznání, co je zdravé a co špatné. Zabránění ztrátě identity. Zní to hezky, že? Umíme to v praxi? Pro prevenci vyhoření je nejlepší myslet na sebe. Denně drobnými radostmi. Nejméně jednou týdně si jít zacvičit, vidět se s přáteli… Dnes je na internetu velké množství rad, sebekoučinků. Jakmile získáte zpět své sebevědomí, zlepší se vám schopnost komunikace a vhledu do situace, co pro vás je ještě přijatelné a co už ne. Také pomáhá na něco se těšit. Na drobné radosti pro sebe každý den by se zapomínat nemělo. A může to být třeba chvilkové posezení v parku a přivonění k pampelišce.

IMG_4661mensi

Úvodní a druhé foto Pixabay.com, třetí snímek z prezentace lektorky Milady Záborcové.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Další informace

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Zavřít