Největší veletrh neziskovek ve střední a východní Evropě NGO Market 2018 se konal 11. 4. 2018 ve Fóru Karlín. Zahájil ho fenomenální klavírista Denis Szalbot, čtrnáctiletý chlapec s Aspergerovým syndromem. Zahajovací slovo si vzal skvělý herec Jaroslav Dušek a Michal Roškaňuk (Adventor). Tím také byla zahájena prodejní výstava obrazů autistických výtvarníků.

P1030681

Mensi Dusek

Na NGO Marketu jsme se opět sešli s některými ze svých neziskových  kolegů Vozejkov, AVPO ČR – Asociace veřejně prospěšných organizací ČREDA cz, z. ú.VozejkMap – svoboda pohybu na vozíkuČeská asociace paraplegiků – CZEPAČeská unie neslyšících Praha a také kolegů z asistenční péče Asistence, o.p.s., Parent Projekt atd.
Hezká a přátelská atmosféra, která vládla na veletrhu neziskovek, byla nakažlivá. Jak návštěvníci, tak i neziskomilové se všichni usmívali nebo přímo smáli, jako kdyby péče o druhé lidi byla tou nejlehčí věcí v životě. Je tomu naopak, proto možná v tento den, ve svátek těchto neziskových lidí, se všichni uvolnili a nic neřešili, jen byli. Mnoho lidí ze široké veřejnosti, kteří k nám přišli na náš stánek, o naší společnosti doposud neslyšeli. Seznámili jsme je s tím, co děláme, a sami si odnesli pocit, že zase o něco více lidí ví o našich službách, určených pro lidi se zdravotním postižením a seniory. Někteří mladí lidé se zajímali o asistentství. My jsme pak aktivně oslovovali řadu lidí v dalších částech sálu a v kavárně a snažili se je získat pro asistentské služby k seniorům a vozíčkářům.

PN700

 

Slovo neziskomil, které na NGO Marketu představila jedna organizace, se nám velmi zalíbilo. Stejně jako úvodní slova Jaroslava Duška, že neziskové organizace jsou „o pomoci“ a neměly by být „o touze po moci“. Jaroslav Dušek se zabýval i pojmem laskavost; ta se podle něho vytrácí a lidé si stěžují, že nemohou být laskaví, protože… a vyjmenují mnoho negativních důvodů. On jim ale vždy řekne: „Vyzkoušejte si to aspoň na týden. Těmto lidem se pak úplně změní svět a už s laskavostí nepřestanou. To je podle něho lék na „blbou náladu“ a negativismus v člověku.“

pat a mat700

 

Více o konferenci zde: www.ngomarket.cz/

 

Seznam vystavovatelů najdete zde https://www.forum2000.cz/ngo-market-2018-vystavujici-organizace-ngo-2018

Sdílet na: