Koncert se nikoli náhodou konal přesně 3. 12. 2015 na Mezinárodní den zdravotně postižených. Po celém světě v tento den probíhají různé akce na pomoc postiženým, aby zdravým lidem připomněly, že postižení žijí mezi námi a mají právo na svůj, v rámci možností, plnohodnotný život.

„Dnes tedy spojíme v jedno dvě poloviny nebe“, uvedla zpěvačka a herečka Dita Hořínková na úvod koncertu Muzikálem bez bariér.

Úvodní zmínka o spojení dvou polovin nebe narážela nejen na neziskovou organizaci Polovina nebe, ale i „nebe“ muzikálové a snaha přítomných umělců potěšit svými výkony diváky, z nichž nemalá část patřila mezi hendicapované.

Koncert se odehrál v Kulturním centru Novodvorská. Byl zde uspořádán proto, že příjemný, moderní prostor je řešen jako bezbariérový. Návštěvníky na vozíčcích jste tak mohli potkat nejen během koncertu v sále, ale i před jeho začátkem v sousední kavárně. Navíc i ceník je pro pořadatele podobných akcí nastaven „bezbariérově“, nikoli jako pro akce komerční. Vedle již zmíněné Dity Hořínkové a jejího syna Filipa během večera vystoupili například Míša Nosková, Iva Marešová anebo i Lukáš Pařík. Z posledně jmenovaného šestadvacetiletého studenta se během večera nečekaně vyklubal i autor překrásných melodií a libreta muzikálu Králové Avalonu z repertoáru Divadla Hybernia – muzikálu unikátního už tím, že se mu dostalo pochvaly dokonce i od oficiální kritiky.

V hledišti (a chvílemi i na jevišti) se přitom sešli hned tři starostové městských částí, které koncertu poskytly záštitu – za „dvanáctku“ Daniela Rázková, za Prahu 11 Jiří Štyler a za Prahu 4 Petr Štěpánek. Ty spojuje nejen skutečnost, že stojí v čele jihovýchodních městských částí, ale rovněž stejné problémy ze sociální sféry a tím i pochopení pro podobné akce. „Tým“ Prahy 12 posílil navrch ještě i místostarosta Robert Králíček. Nádhernými růžemi poděkoval na závěr koncertu skvělým zpěvačkám za jejich výkony.

Ačkoli se jednalo o první ročník této akce, připravené během pouhých dvou měsíců, už nyní je jasné, že vznikne nová tradice, vázaná na 3. prosinec – Mezinárodní den zdravotně postižených. A třeba se do ní v roce 2016 zapojí i další městské části…

Odkaz na článek zveřejněný v Novinách Prahy 12.

  

 
Sdílet na: