I letos jsme byli na konferenci INSPO. Její 18. ročník, zaměřený na nejnovější informační technologie, které usnadňují život lidem s různým zdravotním postižením, se konal v pražském Kongresovém centrum. INSPO se neustále rozrůstá, láká i zahraniční vystavovatele a ukazuje opravdu to nejlepší, co technologie lidem se speciálními potřebami nabízejí, proto se letos odehrál ve větších prostorách druhého patra.

Na konferenci byly desítky expozic, vývojáři nových technologií se tak setkávali se zástupci neziskových organizací, které pak díky jejich novým přístrojům pomáhají lidem s postižením v praxi. Odehrávaly se přednášky, věnované hi-tech zařízením nebo přístupnosti veřejné správy zdravotně postiženým občanům, a praktické ukázky hned několika nejmodernějších přístrojů. Nejen to zahrnoval letošní program. Už pátým rokem je generálním partnerem této akce Nadace Vodafone.

Na INSPO jsme mohli potkat řadu neziskových organizací –  Vozejkov, AVPO ČR – Asociace veřejně prospěšných organizací ČREDA cz, z. ú.VozejkMap – svoboda pohybu na vozíkuČeská asociace paraplegiků – CZEPAČeská unie neslyšících Praha
Cenu Nadace Vodafone Česká republika Rafael získal Transkript online.

Mnoha návštěvníkům jsme mohli představit naši službu ovládání počítače hlasem. Náš lektor Petr Pašník vyzkoušel pro změnu vozík Freee, postavený na platformě osobního transportéru Segway i2 SE. Předdomluvili jsem spolupráci s organizací Parent Project, která by nás chtěla pozvat na seminář pro své klienty s praktickou ukázkou ovládání PC hlasem.

segwey750

holky Parent Project a Petr_mensi

 

„Letošní ročník byl výrazně zaměřen na řešení posilující zejména větší nezávislost lidí se zrakovým postižením. Zasloužili se o to i zahraniční přednášející z Izraele, Slovenska a Španělska. Omer Elad z Izraele předvedl OrCam MyEye, což je světově nejpokročilejší nositelné zařízení, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké osoby a pro lidi s poruchami čtení. Jaume Cunill ze Španělska představil dva zajímavé přístroje. The Box One4ALL je přístroj malých rozměrů vybavený snímači umožňujícími získávat a analyzovat informace z okolí a předávat je uživatelům prostřednictvím jejich chytrého telefonu. Druhým přístrojem je UFO (Universal Finder One). Toto malé zařízení napojené na chytrý telefon umožňuje lokalizovat lidi, vytvářet hrací plochy, identifikovat místa a vůbec poprvé také vytvářet řešení na míru přesně podle potřeb uživatele, a to na pouhá tři kliknutí. Corvus je název pro systém pro telefony s Androidem, který velmi usnadňuje nevidomým uživatelům práci s dotykovými telephon,“ s nadšením zavzpomínal Jaroslav Winter, organizátor veletrhu INSPO.

 

Více o konferenci zde: www.inspo.cz/

Sdílet na: